Nowe mieszkanie kupione od dewelopera to najczęściej wstęp do kolejnych wydatków. Ceny materiałów budowlanych i robocizny rosną, a to sprawia, że wykończenie lokum jest dziś droższe niż jeszcze kilka lat temu. Według aktualnych wyliczeń na ten cel trzeba obecnie przeznaczyć minimum 2000 złotych na metr kwadratowy. Ostateczny koszt tego etapu prac będzie zależał od materiałów i rozwiązań zastosowanych w naszym wnętrzu.
Jeśli nabyliśmy nowe mieszkanie w standardzie “pod klucz” nasze zadania ograniczają się do aranżacji wnętrza i zakupu mebli oraz sprzętu AGD. Jednak większość lokali deweloperskich wymaga poważniejszych prac wykończeniowych. Należy do nich między innymi malowanie sufitów oraz ścian, położenie podłogi czy montaż oświetlenia i systemu grzewczego. Do kluczowych zadań zaliczyć trzeba też biały montaż, czyli zakup wyposażenia łazienki i urządzenie tej przestrzeni. W praktyce kosztowne może okazać się też wyposażenie kuchni. Jeśli mieszkanie wymaga zmian w rozkładzie najlepiej dokonać ich właśnie na etapie wykończenia. Oznacza to rozplanowanie i postawienie ścianek działowych, tam, gdzie uważamy, że jest to konieczne dla komfortu przyszłych lokatorów.
Dopiero gdy szereg ważnych prac związanych z wykończeniem wnętrza zostanie wykonany, możemy myśleć o meblowaniu reszty pomieszczeń i aranżacji poszczególnych pokoi. Dla wielu osób to najprzyjemniejszy etap urządzania lokum. Właśnie wtedy możemy już kupić wypatrzone wcześniej artykuły dekoracyjne. Dzięki nim mieszkanie stanie się przytulne i zyska indywidualny charakter.
Wykończenie wnętrza to przedsięwzięcie wymagające podobnego zaangażowania jak generalny remont. Ekipy, które się tym zajmują, zwykle kompleksowo wyceniają swoje usługi. Podstawą wyceny jest koszt wykończenia metra kwadratowego naszego lokum. Oczywiście wydatek ten zależy od rodzaju pomieszczenia. Jak zaznaczyliśmy, najbardziej kosztowne może być urządzenie kuchni i łazienki. Malowanie otynkowanych ścian kosztuje od 20 do 30 złotych za metr kwadratowy. Do tego trzeba doliczyć cenę farby i materiału gruntującego. Jeśli marzymy o tapecie jej położenie to wydatek rzędu od 30 do 50 złotych za metr. Usługi glazurnika są zwykle droższe. Za metr położenia glazury liczy on średnio od 50 do nawet 100 złotych za metr kwadratowy.
Wykończenie mieszkania obejmuje też położenie podłogi. Montaż paneli laminowanych będzie nas kosztować od 30 do 50 złotych za metr, drewniana podłoga będzie droższa. Koszt robocizny związany z jej położeniem to od 80 do nawet 150 złotych za metr. Wiele osób myśląc o swoim wymarzonym mieszkaniu, chciałoby mieć w nim podwieszany sufit. Rozwiązanie to może dodać wnętrzu stylu i elegancji, jednak wiąże się z dodatkowym wydatkiem od 50 do 80 złotych za metr kwadratowy.
Przygotowując mieszkanie dla przyszłych lokatorów, nie można zapomnieć o instalacji elektrycznej i pracy hydraulika. Ta pierwsza będzie kosztować od 20 do 30 złotych za metr. Zadania związane z siecią wodociągową wycenia się na 30 do 50 złotych za metr kwadratowy.
Wymienione prace nie wyczerpują jeszcze listy zadań, jakie stoją przed osobami wykańczającymi mieszkanie. Do kosztorysu należy również dodać montaż drzwi, parapetów czy instalacji grzewczej. Ich ostateczny koszt zależy oczywiście od liczby elementów i ich wielkości. Na przykład za drzwi zapłacimy od 200 do 1000 złotych za sztukę. Jak wspominaliśmy, do kosztownych etapów wykończenia należy kuchnia i łazienka. Średnie wydatki związane z urządzeniem tej ostatniej zamykają się w kwocie około 10 tysięcy złotych. Aby dokładnie oszacować koszt wykończenia, należy wziąć pod uwagę również wywóz gruzu i śmieci, czy koszt transportu materiałów budowlanych.
Podsumowując, wykończenie mieszkania o powierzchni do 50 metrów kwadratowych w 2024 może kosztować od 60 do nawet 110 tysięcy złotych. Wartości te są zmienne, ponieważ zależą od jakości materiałów wykończeniowych oraz unowocześnień, jakie chcemy zastosować w naszym nowym lokum.
Wpis powstał przy współpracy z ekspertami Nieruchomosci-online.pl.